sobota, 28 grudnia 2013

O kobietach w F1-Giovanna Amati

Giovanna Amati (ur. 20 lipca 1959 r.) bogata Włoszka, która jako ostatnia uczestniczyła w zawodach F1. Jej historia nie była usłana różami, już w wieku 19 lat zostaje porwana dla okupu.
Giovanna pochodziła z bogatej rodziny, jej ojciec był biznesmenem. Dzięki temu w wieku 15 lat było ją stać na zakup motocykla 500cc Honda. Fakt ten ukrywała przez dwa lata, chowając kask i kombinezon w garażu.
http://www.laberezina.com/images/2011/004/Amati.jpg
Niestety ze względu na zamożność rodziców zostaje porwana 12 lutego 1978 r. przez trzech porywaczy (grupą kierował Jean Daniel Nieto). Zabrana zostaje z samochodu znajdującego się niedaleko willi rodziców. Do pobliskiego domu wiozą ją furgonetką, tam przebywa do czasu, gdy policja zaczyna poszukiwania nastolatki. Przez 75 dni jest przetrzymywana w drewnianej klatce. Znęcano się nad nią psychicznie jak i fizycznie, z pocieszeniem przyszedł Nieto. Który rzekomo ją zgwałcił, a później z nią romansował. Rodzice starają się za wszelką cenę odzyskać córkę. W dniu 27 kwietnia okup 800 lir (ze sprzedaży biletów na film Star Wars oraz biżuterii) zostaje przekazany. Rodzice odzyskują córkę. Nieto zostaje skazany na 18 lat więzienia, z którego ucieka w 1989 r., za kratki powraca w kwietniu 2010r.
http://www.silhouet.com/motorsport/drivers/amati.jpg
Giovanna chcąc zwiększyć swoje umiejętności za kierownicą uczęszcza do szkoły Motor Racing. Tam poznaje przyjaciela Elio de Angelisa. W latach 1981-84 stratowała w serii Formuł Abarth, odnosząc kilka zwycięstw. Przez następne dwa lata startowała we włoskiej F3. Tam również kilkakrotnie zwyciężała. Od 1987 r. do 1991r. startowała w serii F3000, bez większych sukcesów. 
W styczniu 1992 r. Amati podpisała kontrakt z zespołem Brabham. Miała Ona okazje startować w pierwszych trzech wyścigach, niestety nie zakwalifikowała się do żadnego wyścigu. Brak doświadczenia przeszkodził jej kontynuować karierę w F1.
Lecz Giovanna się nie poddawała, konstytuowała karierę w Porsche Supercup. Wygrała Mistrzostwa Europy Kobiet. Przez następne trzy lata startowała w Ferrari Challenge, odnosząc kilka zwycięstw. W roku 1998 po roku przerwy ponownie wystartowała w zawodach Ferrari Challenge i dodatkowo wystartowała w International Sports Racing Series. W 1999 r. wystartowała w ostatniej rundzie SR2. Swoich sił próbowała również jako kierowca rezerwowy w Le Mans.
Amati została dziennikarką. Pracuje dla telewizji i dla prasy w jej rodzinnych Włoszech.

źródło: wikipedia, f1rejects.com

środa, 18 grudnia 2013

Zasysanie

Zasysanie (z ang. Slipstreaming) metoda czasami stosowana w F1 polega na schowaniu się za samochodem poprzedzającym do uzyskania większej prędkości. Zjawisko powoduje to mniejszy opór powietrza.
http://farm5.static.flickr.com/4113/5181274830_0c81b21671.jpg

sobota, 30 listopada 2013

O kobietach w F1 - Desiré Wilson

Desiré Randall Wilson ( ur. 26 listopada 1953 r. ) pochodzi z Republiki Południowej Afryki, stała się czwartą kobietą startującą w F1.
Pierwszym jej poważnym sukcesem było w 1967 r. drugie miejsce w południowoafrykańskim wyścigu. W roku 1972 uczestniczyła w Afrykańskiej serii Formuły Vee. W której uzyskała 4 i 2 miejsce w klasyfikacji generalnej w następnym sezonie. Starty w Formule Vee powtórzyła ze startami w Formule Ford w której zdobyła mistrzostwo w 1975r. W tym również roku wyszła za mąż za Alana Wilsona. Rok później powtórzyła swój sukces. Po wspaniałych osiągnięciach w Afryce przeniosła się do Europy w 1977 r. Startowała w Formule Ford 2000 startowała równocześnie w dwóch kategoriach w mistrzostwach Beneluksu i Wielkiej Brytanii. Sezon ukończyła odpowiednio na trzecim i czwarty miejscu. 
http://www.formula1-dictionary.net/Images/women_desire_wilson_brabham.jpg
W 1978 r. to przełomowy moment stała się jedną z najbardziej szanowanych kobiet w motosporcie. Posiadała licencje do prowadzenia CART Indycars and FIA Super License dzięki czemu mogła startować w F1. Zanim zasiadła za kierownice samochodu królowej motosportu musiała zmierzyć się z Brytyjską Formułą 1 w 1979 r. Sezon okazał się udany kilka razy stanęła na podium w klasyfikacji generalnej znalazła się na 7 miejscu. W 1980 r. wygrała swój pierwszy wyścig w brytyjskiej serii. W tym też roku osiągnęła niesamowite sukcesy. Wygrała wyścig na dystansie 1000 km we Włoszech i 6 godzinny wyścig na Silverstone. Otrzymała możliwość startu w F1 za kierownicą Williamsa podczas GP Wielkiej Brytanii. Niestety kwalifikacje nie poszły jej za dobrze i nie mogła uczestniczyć w wyścigu. Był to koniec startów w samochodach jednomiejscowych.
W 1982 r. startowała w serii IMSA. Startowała również w Indianapolis 500 lecz ze względu na awarie silnika i przerwanie sesji po śmierci kierowcy wyścigowego nie wystartowała w wyścigu. W następnym roku ponownie nie zakwalifikował się do wyścigu. Rozpoczęła sezon w IndyCar lecz złamana noga uniemożliwiła jej starty przez trzy tygodnie. Po raz trzeci nie zakwalifikowała się do wyścigu Indianapolis (1984 r.). W 1986r. w amerykańskiej serii wyścigowej uzyskując 24 miejsce. Rok później uzyskała piąte miejsce w GT - SCCA / Escort Endurance Championship. W 1989 startowała w Mistrzostwach F3000, a w 1992 w serii Firestone Indy Lights Championship. Rok 1997 to ostatni sezon w jej karierze podczas którego uzyskała 14 miejsce w North American Touring Car Championship.
http://i375.photobucket.com/albums/oo198/PaulaHam/Goodwood%20Revival%202009/DSC03589R.jpg





środa, 27 listopada 2013

O kobietach w F1-Divina Galica

Divina Mary Galica (ur. 13 sierpnia 1944r.) urodziła się w Wielkiej Brytanii, warto wspomnieć o Polskim pochodzeniu (miała dziadka Polaka). Karierę zaczynała w narciarstwie a skończyła w motosporcie.
W wieku 19 lat pierwszy raz uczestniczyłą w Igrzyskach Olimpijskich (rok 1964). W konkurencji narciarstwa zjazdowego i slalomu. Wzięła również udział w Igrzyskach Olimpijskich w 1968 i 1972. Divina była kapitanem drużyny: the British Women's Olympic Ski Team. W slalomie gigancie znalazła się w pierwszej dziesiątce. W 1968 r. w Pucharze Świata zajęła dwukrotnie trzecie miejsce. Pobiła brytyjski rekord zjazdu wśród kobiet uzyskując prędkość 200 km/h.
Kariera wyścigowa. 
http://hurbanos.files.wordpress.com/2011/12/div1.jpg
W 1974r. korzystając z zaproszenia od kierowcy wyścigowego wzięła udział w wyścigu odbywającym się w Wielkiej Brytanii. Wyścig poszedł jej znakomicie, zaszokowała wszystkich swoim talentem. Divina zdobywała doświadczenie w kartingu, a później przenosząc się do F2. Ścigała się również w brytyjskiej serii Shellsport Championship, która korzystała ze starszych samochodów F1. Po wspaniałych występach w serii dostała możliwość startu w zespole Surtees w Formule 1 podczas GP Wielkiej Brytanii w 1976r. Co ciekawe startowała z uważaną za pechową liczbą 13. W wyścigu nie wystartowała z powodu niezmieszczenia się w limicie czasowym. Rok później startuje w Brytyjskiej Formule 1. Zespół nie posiadał wykształconych odpowiednich ludzi, którzy potrafiliby prawidłowo ustawić samochód, pomimo to Divina uzyskała raz drugie i trzecie miejsce. W 1978 r. ponownie ścigała się w F1. W pierwszych dwóch GP starała się uzyskać czas dający angaż do wyścigu. Niestety nie udało się, to był jej koniec przygody z F1. Powróciła do Shellsport Championship na trzy sezony. Los nie sprzyjał Divinie która w przestarzałym samochodzie nie była konkurencyjna. W klasyfikacji generalnej uzyskała 14 i dwukrotnie 20 pozycję.
Warto wspomieć że wzieła udziłą dwukrotnie w Wyścigu Mistrzów w 1977 r. i w 1978 r. w BRDC International Trophy, którego nie ukończyła przez wypadek.
Została prezeską szkoły Skip Barber Racing School. W 2005 r. ogłosiła, że podjeła pracą jako dyrektor firmy iRacing.com.
http://i276.photobucket.com/albums/kk14/asdcphoto/IMG_0037.jpg

 Źródło: wikipedia.com


poniedziałek, 25 listopada 2013

O kobietach w F1- Lella Lombardi

Drug kobieta startująca w F1.
Lella Lombardi (ur. 26 marzec 1943, zm. 3 marzec 1992 r. ) tak naprawdę nazywała się Maria Grazia Lombardi, urodziła się we Włoszech i tam rozpoczęła karierę kierowcy wyścigowego.
Urodziła się podczas II wojny światowe. Jej rodzina nigdy nie zajmowała się motosportem, nawet nie posiadali samochodu. Legenda głosi, że zakochała sie w motoryzacji podczas szybkiej jazdy do szpitala po kontuzji, po meczu piłki ręcznej.
Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy kupiła używanego Fiata. Kariera wyścigowa zmierza donikąd, jedyne co szło jej dobrze to jazda po ulicy.
Los odwrócił się do góry nogami po spotkaniu kierowcy wyścigowego. Pełniła rolę drugiego kierowcy. Pewnego razu udało się jej go przekonać do udziału w wyścigu. Wyścig ukazał się sporym sukcesem, to otworzyło jej drogę do kariery kierowcy wyścigowego. Ścigała się w samochodach turystycznych, po czym chciała spróbowała swoich sił w brytyjskiej Formule 5000 w 1974r.
http://db2.stb.s-msn.com/i/C6/35891A4DB252A7EC9CC1BA79A72DDF.jpg
 W tym też roku pierwszy raz prowadziła samochód F1. Za kierownicą Brabhama starała się zakwalifikować do wyścigu o GP Wielkiej Brytanii, niestety bezskutecznie. Następny rok okazał się bardziej łaskawy, udało się jej zakwalifikować do wyścigu o GP Republiki Południowej Afryki i zdobyć pół punkta w GP Hiszpanii (zdobyła pół punkta ponieważ wyścig został przerwany z powodu wypadku). Stała się pierwszą kobietą która uzyskała punkt w mistrzostwach Formuły 1. Jeszcze tego roku uzyskała wysokie 7 miejsce w GP Niemiec na torze Nürburgring. Pod koniec  sezonu przeszłą do zespołu Franka Williamsa. Sezon zakończyła na 21 miejscu w klasyfikacji generalne. W 1976 r. została zwolniona z zespołu March po pierwszym wyścigu. RAM Racing dało Lelli możliwość startu w trzech wyścigach, niestety przebrnęła przez kwalifikację tylko raz kończąc wyścig na dwunastej pozycji. Był to koniec kariery kierowcy wyścigowego. Lella tak naprawdę wystartowała w największej liczbie wyścigów i udało się jej jako jedynej kobiecie zdobyć punkt w F1.
W kolejnych latach kariery startowała w samochodach sportowych i turystycznych. W 1977 r. wzięła udziął w wyścigu NASCAR. A w 1984 r. została pierwszą kobietą startującą w serii DTM.
Warto wspomnieć o znaczącym sukcesie w Mistrzostwach Świata Samochodów Sportowcy za kierowcnicą Osella-BMW. Później startowała w Alfie Romeo w samochodach turystycznych.
W latach 80. zdiagnozowano u niej raka, zmarła 3 marca 1992r.
http://images3.wikia.nocookie.net/__cb20110718210131/nascar/images/6/65/Lella_Lombardi.jpg

sobota, 23 listopada 2013

O kobietach w Formule 1 - Maria Teresa de Filippis

Ścigało się pięć kobiet w F1.
Pierwszą z nich była włoszka Maria Teresa de Filippis (ur. 11 listopada 1926 r.) wzięła udział w pięciu GP.
 Zadebiutowała 18 maja 1958 r.  A zaczęła od wyścigu za kierownicą Fiata 500, oczywiście wygrała wyścig. W 1954 r. startowała w zespole Maserati we włoskich mistrzostwach samochodów sportowych. Które ukończyła na bardzo wysokim drugim miejscu. Szef zespołu widząc jej potencjał postanowił sprawdzić jej umiejętności we wspinaczce pod górę na czas (Hillclimbing). A także w wyścigu wytrzymałościowym, polegającym na szybkiej i długotrwałej jeździe. Po wyścigach zespół zaoferował rolę kierowcy testowego. W 1957r. zespół wycofał się z F1,  ale wiele samochodów Maserati startowało w królowej sportów motorowych zakupionych przez prywaciarzy. 18 maja 1958 r. Maria dostała możliwość uczestnictwa w wyścigu F1 GP Monako w jednym z 250Fs. Stała się pierwszą kobietą zgłoszoną do wyścigu. Niestety do wyścigu przechodziło jedynie 16 na 31 kierowców. Ona z czasem 1 min 50,8 sekundy nie zakwalifikowała się. Zabrakło jej 5,8 sekundy.
http://home.arcor.de/spacemissions/f1Piloten/f1pilotend-k/filippis.jpg
 Następną szanse uzyskała 15 czerwca w GP Belgi tym razem poszło lepiej wystartowała w wyścigu i ukończyła go na 10 miejscu. Stała się pierwszą kobietą uczestniczącą w wyścigu i pierwszą, która ukończyła wyścig. Miała wystartować w GP Francji, ale w ostatniej chwili dyrektor zespołu się nie zgodził. Udało się Mari wystartować w sierpniu w GP Portugalii kwalifikując się na ostatnim miejscu, ale niestety silnik odmówił posłuszeństwa została zmuszona wycofać się po 6 okrążeniach. Sytuacja powtórzyła się w GP Włoch, tym razem 13 okrążeń przed końcem ponownie nawalił silnik. To był ostatni start w sezonie.
W 1959 r. starała się bezskutecznie wystartować w GP Monaco. Była to jej ostatnia przygoda z F1, z motorsportem nie zerwała ścigała się w wyścigach samochodowych.
W 1960 r. założyła rodzinę. W 1979 r. dołączyła do Międzynarodowego Klubu Byłych Kierowców F1 Grand Prix, a w 1997 stała się jego prezeską. W 2004 r. założyła klub Maserati i stała się jego prezeską.
Warto podkreślić, że udowodniła sobie i dwóm braciom, że potrafi być bardzo szybka. To właśnie z ich inicjatywy rozpoczęła karierę kierowcy wyścigowego. Ze względu na słowa, że nie może być bardzo szybka.
http://www.maserati-alfieri.co.uk/enthusiast89/goodwood-05a.jpg

źródło: wikipedia.com

środa, 3 lipca 2013

Pirelli wini zespoły za eksplozje podczas GP WIelkiej Brytanii

http://www.v10.pl/archiwum/f1/formula_1_2012/galerie/
2013_pirelli_opony/pirelli_2013_opony_f1_2.jpg
Firma Pirelli wyjaśniła przyczynę eksplozji opon.

  1.Zamiana miejscami tylnej lewej z prawą i na odwrót.
Strona zewnętrzna i wewnętrzna była przystosowana do określonych zadań, których nie potrafią spełnić zamienione miejscami.
Zewnętrzna strona potrafi wytrzymać duże obciążenia.

  2.Zbyt niskie ciśnienie.
Za niskie ciśnienie powoduje dodatkowe narażenie na obciążenia.

  3.Stosowanie nieprawidłowego kąta nachylenia opony do podłoża.

  4.Krawężniki, które powodują duże obciążenia opon.

Źródło: f1.v10.pl

wtorek, 2 lipca 2013

Testy tegorocznynm samochodem zgodne czy nie zgodn z regulaminem? Aktualizacja

http://bi.gazeta.pl/im/1b/a2/d8/z14197275Q,-Gume--zlapal-m-in--Felipe-Massa-z-Ferrari.jpg
 Kontrowersyjne opony kolejny raz zawiodły podczas weekendu. Wyścig na torze Silverston był tragiczny dla opon, które pękały jedna za druga. Na łamach tego co się wydarzyło FIA pozwoliła Pirelli testować opony tegorocznymi samochodami. Zgoda wydaje się kontrowersyjna, ale czego się nie robi dla bezpieczeństwa kierowców.
http://bi.gazeta.pl/im/22/a2/d8/z14197282Q,Bolid-Lewisa-Hamiltona-ze-zniszczona-opona.jpg
 Warto wspomnieć że tego roku Mercedes, który testował opony aktualnym samochodem dostał karę wykluczenia z testów dla młodych kierowców. Zastanawiające są kolejne ruchy FIA na jakich warunkach będzie możliwość testowania opon tegorocznymi samochodami. Czy zostaną wykluczeni z testów dla młodych kierowców, a może Mercedes będzie mógł wziąć udział w lipcowych testach? Nie wiadomo jakie kroki podejmie FIA, ale wątpliwe jest cofniecie kary dla Srebrnych Strzał.

Aktualizacja
 FIA na dodatkowy test postanowiła wysłać osobę, która sprawdzi czy zespół nie pracuje nad rozwojem samochodu.

 Jeżeli chodzi o testy dla młodych kierowców to każdy kto uczestniczył w więcej niż dwóch weekendach GP będzie mógł uczestniczyć w testach. Testy prawdopodobnie zostaną przedłużone o jeden dzień.

Żródło:f1wm.pl

poniedziałek, 1 lipca 2013

Zmiany, zmiany, zmiany....

Rok 2014 to rok wielkich zmian które niedawno opublikowało:

  • silnik wiadomo już od dawna że zamiast 8 cylindrów (V8) będzie 6 cylindrów (V6),
  • jednostek napędowych będzie 5 na cały sezon. Użycie szóstego spowoduje karę startu z alei serwisowej,
  • jedna firma dostarczająca silnik będzie mogła zasilać szeregi tylko 4 zespołów,
  • BRAK MOŻLIWOŚCI ZMIAN PRZY SILNIKU W LATACH 2014-2020 oprócz przedłużenia żywotności i zmniejszenia zużycia paliwa,
  • ilość paliwa na wyścig nie będzie mogła przekroczyć 100kg,
  • skrzynia biegów musi wystarczyć na 6 wyścigów,
  • POWRÓT TESTÓW PODCZAS SEZONU. Po czterech weekendach w Europie będzie możliwość odbyci dwudniowych testów we wtorek i w środę w zamian za osiem jednodniowych testów promocyjnych i trzydniowego testu dla młodych kierowców,
  • w tunelu aerodynamicznym będzie można spędzić określoną liczbę godzin, dwa zespoły będą mogły korzystać z jednego tunelu aerodynamicznego,
  • zmiana w parametrach samochodu-redukcja schodkowanych nosów,
  • zwiększenie wagi samochodu o 5 kg,
  • by zapewnić równe hamowanie podczas odzyskiwana energii wprowadzono elektryczną kontrolę tylnego hamulca,
  • zmiana testów zderzeniowych na testy ściskania i rozciągania. Margines błędu zmniejszony z 20mm do 5 mm,
  • dodatkowy komplet opon na pierwsze 30 min. pierwszej sesji treningowej,
  • zmiana prędkości w boksach z 60 km/h do 80 km/h ( nie obowiązuje podczas wyścigów w Monako, Singapurze i Melbourne),
  • nakaz noszenia kasków podczas pit stopu,
Wprowadzenie PUNKTÓW KARNYCH dla kierowców. Za uzyskanie więcej niż 12 punktów kierowca będzie zmuszony opuścić jeden wyścig. Za przewinienia kierowcy będą otrzymywali od 1 do 3 punktów, które zostaną na licencji przez 12 miesięcy.

Źródło:f1wm.pl

niedziela, 19 maja 2013

Quick Nick, czyli Nick Heidfeld

Nick Heidfeld nadał sobie przydomek Quick Nick (Szybki Nick). Dodatkowo na swoim kasku domalował literę Q.

http://images.planetf1.com/10/11/800x600/Nick-Heidfeld_2525963.jpg
http://www.f1fanatic.co.uk/wp-content/uploads/2011/02/nick_heidfeld_helmet.jpg
 

sobota, 18 maja 2013

Schummel-Schumi, czyli Michael Schumacher

Schummel-Schumi (Szmugler Schumi) to przezwisko Schumachera. Powstało za czasów jego jazd w zespole Bennetona, kiedy to za wszelką cenę chciał przesądzić o losach mistrzostwa (wjeżdżając w rywala). A druga część to skrót nazwiska. Po przejściu do Ferrari Michael przestał używać nieczystych zagrywek i skrócono jego przezwisko do Schumi.
http://www.success4dummies.com/wp-content/uploads/2011/09/Michael-Schumacher-Official-Wallpaper1.jpg
 

czwartek, 16 maja 2013

Felipe Massa przyleci do Polski

Felipe Massa zagości w Warszawie (przy Placu Bankowym / ul. Marszałkowskiej) 18 maja 2013 r. podczas motoryzacyjnej imprezy Shell V-power Nitro + Show. Kierowca Ferrari pojedzie samochodem z 2013 r.-F138.
http://lowdownblog.files.wordpress.com/2013/02/f1-2013-jerez-test-massa-f138-2.jpg
 Program Imprezy:
12:30 Start
13:00 – 16:00 Pokazy specjalne
15:00 Konferencja prasowa z udziałem gościa Scuderia Ferrari
16:30 i 17:00 Sesje dla mediów w Mobilnym Laboratorium Shell
16:30 Koncert KORA
Źródło: f1fanclub.pl

Honda niesie pomoc McLarenowi już od 2015 r.

Honda oficjalnie ogłosiła powrót do F1 jako dostawca silników. Silniki będzie miała przygotowane na sezon w roku 2015. Na pewno dostarczy silniki McLaren'owi, który teraz dostaje od Mercedesa.

http://static2.flaker.pl/static/images/flaker/user_submitted/m_1119538_1368636528_0_755.jpeg
 Honda dostarczała silniki w latach 1988-1992 m. in. McLaren'owi który w tym okresie zdobył wszystko co było do zdobycia (cztery mistrzostwa kierowców i cztery mistrzostwa konstruktorów).

http://trialx.com/curetalk/wp-content/blogs.dir/7/files/2012/11/cars/1992_Mclaren_F1-2.jpg
Źródło: f1.v10.pl

poniedziałek, 13 maja 2013

Książka Robert Kubica Moja Pasja z płytą DVD

Książka wydana w 2008 r.
Autorami są: Mikołaj Sokół i Cezary Gutowski.
Książka Robert Kubica Moja Pasja to książka, która bardzo szczegółowo pokazuje drogę do F1 Roberta Kubicy. Znajduje się w niej wiele rozmów z Robertem i jego otoczeniem. Bardzo wnikliwa i interesująca. Opowiada m. in. o wypadku z 2003 i 2007 r., zwycięstwie w 2008r. i jego cechach charakteru.

Płyta przekazuje takie same informacje lecz trochę skrócone. Jest bardzo dobrze przygotowana i pokazuje wszystkie szczeble kariery Roberta Kubicy.

Książkę polecam każdemu kto chce dowiedzieć się więcej na temat kariery Roberta Kubicy. Jest skonstruowana nawet dla osób które nie mają pojęcia o F1 i niższych seriach.
Moja ocena to 9/10 p.
Jeszcze kilka zdjęć książki:




niedziela, 12 maja 2013

Iceman, czyli Kimi Räikkönen

Iceman lodowy człowiek, to określenie idealnie pasuje do Kimiego Räikkönena. Dlaczego? Fin słynie z kamiennej twarzy. Uśmiech w Kimiego pojawia się bardzo rzadko.
http://rookief1.files.wordpress.com/2013/03/aus-gp-2013-kr-podium.jpg
Źródło:f1.v10.pl

piątek, 10 maja 2013

Byk z Pampasów, czyli José Froilán González

Byk z Pampasów to przydomek José Froilán Gonzáleza. Byk ze względu na rozbudowaną posturę. Kiedy On jeździł w F1 ledwo mieścił się w samochodzie. Dziś było by to niemożliwe. Z pampasów ze względu na pochodzenie z Argentyny. Pampasy (Pampy) to jedna z form roślinności, przypominająca stepy.
http://lh6.ggpht.com/-LT10Eiw9Kf8/SWD-Qc1M67I/AAAAAAAAAT4/GGECN0G4pvg/112903.jpg
http://www.biketheworld.pl/sites/default/files/imagecache/gallery_big/5/galerie/PICT1013.JPG
Źródło: f1wm.pl/formu

czwartek, 9 maja 2013

Karunpedia czyli Karuni Chandhok

Karunpedia to przydomek Karuna Chandhoka. Przezwisko powstało z połączenia Wikipedii i jego imienia, ponieważ ma On obszerna wiedzę na temat F1.
http://resources0.news.com.au/images/2011/03/25/1226028/056988-karun-chandhok-lotus-renault.jpg
Źródło: f1.v10.pl

wtorek, 7 maja 2013

Książka Ilustrowan​a Historia Formuły 1

Książka wydana w 2008r.
Autorem jest: Tim Hill, a zdjęcia wykonał Daily Mail.
Ilustrowana Historia Formuły 1 to książka jak sam tytuł wskazuje jest dla tych, który lubią oglądać obrazki. (Jest mało opisów, choć tego można było się spodziewać.) W książce pojawia się dużo wątków związanych z Brytyjczykami szczególnie Lewisem Hamiltonem. Zabrakło mi niektórych informacji np. podkreślenia informacji o zmianie najmłodszego mistrza świata w 2008r. i jednego zdjęcia mistrza z 2007 r. Czasami trudno jest znaleźć odpowiedni podpis do zdjęcia. Statystycznie na pięć stron obrazków przypada jedna strona z opisem.
Książka jest dobra dla osób, które nie za bardzo lubią czytać i dla tych co mają małą wiedzę o sezonach w F1.
Książkę oceniam na 6\10 p.
Oto kilka zdjęć książki:



poniedziałek, 6 maja 2013

Krem, czyli Jerome d'Ambrosio

Przezwisko Krem uzyskał Jerome d'Ambrosio. Historia przezwiska rozpoczęła się w 2011r. w czasie przedsezonowych testów. Jeden z mechaników Virgin (dawnej Marussi) przykleił do samochodu naklejkę za słowem "Krem". Dlaczego? Odpowiedz jest prosta w Wielkiej Brytanii istnieje firma o nazwie "Ambrosia", przezwisko nie jest tak znane jak firma.
http://www.f1fanatic.co.uk/wp-content/uploads/2010/09/damb_virg_sing_2010-3.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg5t05ivZkipW0no3zP-k2jLD_QaJ1LvIVjosG5cVBaam6aQXCxO_BJpsxIPsGUdNN50h1YdlPO31t3EVBgc-GGqwxsV62DyUEHGD4BrDZbtQRuMDvaK4cMuS9Du3sPG7EsC-MNJVEnDNA/s1600/IMG_0516.JPG
Źródło: f1.v10.pl



niedziela, 5 maja 2013

Hiszpania (Circuit de Catalunya)

Tor F1 w Hiszpanii znajduje się w Barcelonie. Nosi On nazwę Circuit de Catalunya. Pierwszy wyści odbył się w 1951 r. Długość toru to obecnie 4,63 km.

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhshdPs9ANVCe7d3cG-YUH5OAhRMUOZl2Of28_Fb6nd2mufoIVItWYnX78dr52QXKsOnYi9Z57AHUsLlXN67TTuBOT6slNTIofrZdafkkcow7hyUrGwAPswDjyTb3Rd8QhigIFwK3bSU1c/s640/catalunya.jpg
Pierwszym zwycięzcą okazał się Juan Manuel Fangio w samochodzie Alfa Romeo. W 2012r. szczęściarzem okazał się Pastor Maldonado z zespołu Williams. Na tym torze 6 razy zwyciężał Michael Schumacher. Mika Häkkinen, Nigel Mansell, Alain Prost i Jackie Stewart zwyciężyli po 3 razy. Mario Andretti, Emerson Fittipaldi, Kimi Räikkönen i Ayrton Senna dwukrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Po razie zwyciężyli:  Fernando Alonso, Jenson Button, Patrick Depailler, Juan Manuel Fangio, Mike Hawthorn, Damon Hill, Graham Hill, James Hunt, Niki Lauda, Pastor Maldonado, Felipe Massa, Jochen Mass, Gilles Villeneuve, Jacques Villeneuve, Sebastian Vettel i Mark Webber. Jeśli chodzi o zespoły to aż 11 razy zwyciężało Ferrari, McLaren wygrał 8 razy. Williams cieszył się pierwszym polem siedmiokrotnie, Lotusowi udało się zwyciężyć o jeden raz mniej. Red Bull wywalczył pierwsze miejsce dwukrotnie. Po razie zwyciężały zespoły: Alfa Romeo, Benetton, Brawn, Ligier, March, Matra, Renault i Tyrrell Racing.

Checo, czyli Sergio Perez

Kierowca Saubera Sergio Perez ma przydomek Checo, który powiązany jest z pochodzeniem kierowcy. W Meksyku na imię Sergio woła się po prosty Checo.
http://antfrench.files.wordpress.com/2013/01/sergio-perez-5_2883594.jpg

sobota, 4 maja 2013

Tefonso, Nando czyli Fernando Alonso

Fernando Alonso ma dwa przydomki Nando i Teflonso. Pierwsze to skrót jego imienia, a drugi to złączenie nazwiska z teflonem. W Wielkiej Brytanie Teflonem określa się osobę, która była zamieszana w nie ciekawą sytuacje, ale wyszła z niej bez szwanku.
Fernando był zamieszany w aferę szpiegowską oraz singapurską.
https://si0.twimg.com/profile_images/2281610718/image.jpg
Zródło:f1.v10.pl

piątek, 3 maja 2013

Britney czyli Nico Rosberg

Nico Rosberg'owi nadano przydomek Britney (od Britney Spears). Przydomek chodzi za Niemcem już od początku kariery w F1. Dostał go za sprawą złocistych loków i dbałości o urodę.



http://celebcenter.us/wp-content/uploads/2011/03/nicorosberg1.jpg
http://kulisykultury.pl/wp-content/uploads/2012/10/Britney-Spears-933x700.jpg
Warto wspomnieć o GP Abu Zabi w 2010 r. kiedy Nico po wyścigu został zatrzymany na kontrolę drogową podał swój dowód ze zdjęciem twarzy Britney Spears. Zdjęcie przykleili mu mechanicy Mercedesa. Niemiec wykazał się dużym dystansem do siebie i własnoręcznie opublikował zdjęcie w intrenecie.

http://www.f1fanatic.co.uk/wp-content/uploads/2010/11/nicobritneyrosbergpassport.jpg
 

wtorek, 30 kwietnia 2013

Reguła 107 %

Reguła 107 % to zasada pozwalająca wystartować w wyścigu kierowcy, który uzyskał w Q1 (kwalifikacjach) najwyżej gorszy czas o 7 %. Osoba, która nie zmieści się w limicie czasowym może wystartować w wyścigu pod warunkiem zgody sędziów.

Reguła została wprowadzona w 1996, a zniesiona 2002 r. Lecz w 2011 r. znów zaczęła obowiązywać.

Ciekawostką jest to że miała ona obowiązywać od GP Węgier 1995 r., ale sprzeciwiły się temu dwa zespoły Forti i Pacific.

http://www.f1rejects.com/teams/forti/large/95-f1-montreal-rm-2.jpg


http://25.media.tumblr.com/tumblr_m61xhfm5t81r5pj07o1_500.jpg

poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Czarnoskóre osoby w F1

Lewis Hamilton nie był pierwszym czarnoskórym kierowcom w F1. W 1986 roku
niejaki William Theodore Ribbs Junior testował bolid królowej sportów
motorowych.
http://s3.amazonaws.com/m10-prod/system/images/photos/73667/original/Ribbs-to-return-to-racing-after-10-year-hiatus-MIAN2S3-x-large.jpg?1315202700

sobota, 27 kwietnia 2013

Numer 13 i F1

Na całym świecie są przesądy jednym z nich jest numer 13. Są dwa uzasadnienia dlaczego ta liczba. Po pierwsze uważa się, że ta liczba przynosi pecha. Po drugie podłoże historyczne, bo w 1925 r. kierowca Paul Turchy na przestrzeni miesięcy rozbił swój samochód dwukrotnie. Jak na ironie z tym numerem ginie człowiek rok później.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEis_Y-3lL5VP5-L7QYHnQwztLml9gyFZpNC9ed98p2qyJ8Q_xBNx_ssjr-kvG4vRLTuAR0anmQrlEyFMhyvRobT3HC0Kge6SI1QZ_uWvwlfqDHMbfrIQ4gqa0dv6AABMvJKaPP_3b0u4_OA/s1600/torchy-13.jpg
Po tych wydarzeniach Francuski Związek Motorowy zaprzestał przyznawania pechowego numeru. Od tamtej pory stało się to swego rodzaju tradycją. Mimo wszystko współczesna historia sportów motorowych pamięta dwa wyścigi F1, w których 13 została wykorzystana. Pierwszy raz Moises Solana użył tego numeru podczas występu w GP Meksyku w 1963 roku. Uzyskał 11 miejsce w wyścigu na 11 osób które dojechały do mety. Został sklasyfikowany, ale nie opuścił go pech, bo miał problem z silnikiem.
http://joesaward.files.wordpress.com/2009/12/moisessolanagpmxico1963or6.jpg
Drugi i jak do tej pory ostatni raz trzynastka pojawiła się podczas GP Wielkiej Brytanii w 1976 roku, za sprawą kobiety Diviny Galicji, która reprezentowała barwy ekipy Surtees-Ford. Niestety nie przebrnęła kwalifikacji.
http://arlettt.motoblogi.pl/files/2013/03/obraz-3.jpg
Nie we wszystkich krajach 13 jest uważana za pechową na przykład w Brazylii i we Włoszech uważa się 17- nastke za pechową. Dlatego w 2008 roku Brazylijczyk Rubens Barrichello opierał się przed otrzymaniem tego numeru. Ostatecznie z tą liczbą przystąpił do mistrzostw i zajął 14 miejsce. Japończycy np. uważają 4 za pechową dlatego też z 3 numerem jeździli Ukyo Katayama i Satoru Nakajima.

Źródło: http://www.f1fanclub.pl/2011/01/o-tytoniu-i-o-tym-dlaczego-w-formule-1.html

piątek, 26 kwietnia 2013

Inżynier wyścigowy

Inżynier wyścigowy (z ang. Inżynier Race) osoba, która stara się poprawić osiągi analizując telemetrię i pomaga mechaniką w określeniu zmian do lepszych osiągów. Musi dobrze współpracować z zespołem jak i z kierowcą.
 
Inżynierzy wyścigowi w 2013r.
Sebastian Vettel-Guillaume Rocquelin (Francja)
http://www2.pictures.zimbio.com/gi/Sebastian+Vettel+Guillaume+Rocquelin+F1+Grand+hfXUg_fe5yrx.jpg
 
Mark Webber-Simon Rennie (W.Brytania)

http://bi.gazeta.pl/im/6/8928/z8928106Q.jpg

Fernando Alonso-Andrea Stella (Włochy)
http://images.nonf1.com/2012/06/25/Andrea_Stella_My_ne_vpolne_dovolny_mashinoy.jpg
Felipe Massa-Rob Smedley (W.Brytania)

http://sokolimokiem.tv/wp-content/uploads/2011/10/Smedley.jpg
Jenson Button-Dave Robson (W.Brytania)

http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/s720x720/558064_358241264282534_1862450031_n.jpg
Sergio Perez-Mark Temple (W.Brytania)
http://sphotos-a.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/s320x320/602120_10151532719533470_252749020_n.jpg
Kimi Raikkonen-Mark Slade (W.Brytania)
http://25.media.tumblr.com/f879382f246c53af64f61b1fb7dd5c0a/tumblr_mk6gocBaHL1qhi8peo1_500.jpg
Romain Grosjean-Ayao Komatsu (Japonia)
http://25.media.tumblr.com/tumblr_m7epq2o2Km1qk0hyto1_500.jpg
Nico Rosberg-Tony Ross (W.Brytania)
http://img4.motorsport-aktuell.com/Tony-Ross-und-Nico-Rosberg-werden-2011-wieder-zusammenarbeiten-f498x333-F4F4F2-C-732685ce-424508.jpg
Lewis Hamilton-Peter Bonnington (W.Brytania)
http://www.autoblog.gr/wp-content/uploads/2013/02/Peter-Bonnington-and-Lewis-Hamilton.jpg
Nico Hulkenberg-Marco Schüpbach (Szwajcaria)
http://img1.auto-motor-und-sport.de/Nico-Huelkenberg-Strecke-Barcelona-2013-19-fotoshowImageNew-48390916-664622.jpg
Esteban Gutierrez-Francesco Nenci (Włochy)
http://sphotos-a.xx.fbcdn.net/hphotos-ash4/p206x206/426029_482855671761904_1737284289_n.jpg
Paul di Resta-Gianpiero Lambiase (Włochy)
http://cdn-2.motorsport.com/static/img/mgl/1400000/1430000/1439000/1439700/1439722/s1_1.jpg
Adrian Sutil-Bradley Joyce (W.Brytania)
http://cdn-9.motorsport.com/static/img/mgl/1500000/1510000/1514000/1514800/1514809/s1_1.jpg
Pastor Maldonado-Andrew Murdoch (W.Brytania)
http://i2.pinger.pl/pgr321/6c3659a0002390d7510fbfa3/maldonado_pulojar_2012.jpg
Valtteri Bottas-Jonathan Eddolls (W.Brytania)
http://www.automerkit.fi/uploads/pics/Valtteri_Bottas_ja_Jonathan_Eddolls.jpg
Jean-Éric Vergne-Phil Charles (W.Brytania)
http://www3.pictures.zimbio.com/gi/Jean+Eric+Vergne+Phil+Charles+F1+Grand+Prix+TLzx2k8LRKSx.jpg
Daniel Ricciardo-Marco Matassa (Włochy)
http://www4.pictures.zimbio.com/gi/Marco+Matassa+Previews+F1+Grand+Prix+Malaysia+2Ljr5T45YdYx.jpg
Charles Pic-Tim Wright (W.Brytania)

http://workinmotorsport.files.wordpress.com/2013/03/tim-wright-caterham.jpg
Giedo van der Garde-Juan Pablo Ramirez (Meksyk)
http://www.f1-fansite.com/wp-content/uploads/2012/08/07-266x200.jpg
Jules Bianchi-Michael Harre (Nowa Zelandia)
http://static3-aka.rtl.be/rtlutils/pics/div/2011_02_18/149x93/IMAGEGLOBE-25403725017.jpg
 Max Chilton-Paul Davison (W.Brytania)
http://london12.leweb.co/sites/default/files/styles/large/public/people/pauldavisonhighlight.png